Dr Sabine Hoffmann
Główny Psycholog w Klinice TWW w Berlinie
“Te kołdry mogą wywołać spontaniczne uczucie spokoju, krótko mówiąc – “wszystko gra” na poziomie fizycznym, a poprzez to, także na poziomie psychologicznym.”
Jak wpadła Pani na pomysł stosowania kołder terapeutycznych?
Od ponad 20 lat pracuję jako starszy psycholog w ostrej psychiatrii i tam często pojawia się pytanie o „bezpieczne miejsce”, w którym można natychmiast stworzyć strefę bezpieczeństwa i ochrony w klinice, w trakcie ostrych kryzysów. Dlatego zwykłe kołdry od dawna są częścią naszego asortymentu. Jednak pewnego razu, jedna pacjentka przyniosła na oddział własną kołdrę terapeutyczną i opowiedziała mi o jej pozytywnych właściwościach. Odprowadziłam ją do pokoju i zobaczyłam kołdrę, która leżąc na szpitalnym łóżku, już wizualnie zmieniła atmosferę w bardzo domową. Potrafiła relacjonować indywidualne doznania przy nagłych atakach paniki, była w stanie za jej pomocą regulować stany lękowe, rozpaczy oraz braku kontroli. Dzięki uczuciu obciążenia i otulenia, ta pacjentka odczuła natychmiastowy pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy, również w sensie terapii urazowej. To skłoniło mnie do zasięgnięcia wiedzy na jej temat.
Co myśli Pani o korzystaniu z kołdry obciążeniowej?
Kołdry obciążeniowe mogą wywoływać spontaniczne uczucie spokoju i relaksu, dzięki któremu nie musisz robić nic – krótko mówiąc, „wszystko gra” na poziomie fizycznym, a poprzez to również na poziomie psychologicznym. Dbanie o siebie, „ładowanie” energii, służy utrzymaniu zdolności do wysiłku, a przede wszystkim budowaniu własnej odporności, zdolności do zachowania zdrowia w pracy i w życiu prywatnym. Zdrowy umysł, możliwość zrelaksowania i odpowiednia samokontrola, są dla nas psychoterapeutów niezmiernie ważne!
Pani zdaniem w których obszarach medycznych sensownym rozwiązaniem jest stosowanie kołder terapeutycznych? Gdzie z powodzeniem używa się już kołder terapeutycznych? Gdzie jeszcze widzicie potencjał/potrzebę?
Na swoich oddziałach mamy już kołdry terapeutyczne, które dodatkowo są łatwe w praniu. W zależności od nastroju – stanu relaksu czy napięcia, ciężar jest odczuwany jako przyjemny w różnym stopniu. Poprzez regulację powierzchni kontaktu, pacjent uczy się oceny aktualnego stanu umysłu i odpowiadania sobie na pytanie „czego teraz potrzebuję?”. Dzięki temu lepiej rozpoznaje własne potrzeby.
Kołdry terapeutyczne pomagają naszym pacjentkom w:
- Napadach paniki, uogólnionych lękach i zmartwieniach
- Depresji, przy myślach samobójczych i innych ostrych sytuacjach kryzysowych
- W przypadku gdy pojawiają się wspomnienia jakichś wcześniejszych urazów, dzięki działaniu kołdry u pacjentów zaobserwowaliśmy zwiększone poczucie bezpieczeństwa w danej chwili, pojawiające się myśli „mam to już za sobą…
- W kontekście choroby Borderline, drobne wyzwalacze mogą prowadzić do gwałtownej reakcji napięciowej w ciele, co może skutkować samookaleczeniem się jako reakcją na zakłócenia kontroli impulsów. Kołdra może być używana jako sposób na redukcję napięcia, oraz pozbycie się negatywnych myśli.
- W przypadku niepełnosprawności intelektualnej, kołdra świetnie potrafi wyciszyć organizm. Podczas zaburzeń dysocjacyjnych, ciężar kołdry pomaga lepiej odczuwać granice własnego ciała.
Widzę duży potencjał i możliwości terapeutyczne w płaszczach obciążeniowych. W tej chwili zamówiłam już kilka.Mam zamiar z nich skorzystać w trakcie udzielania pierwszej pomocy w firmie. W stanach ostrego stresu wśród personelu, oprócz rozmowy, kołdra jako środek interwencji kryzysowej może ograniczyć rozwój długotrwałego zespołu stresu pourazowego. Dzieje się tak, gdy ostra sytuacja stresowa i reakcja alarmowa organizmu są jak najszybciej uciszane.
Twój wniosek z osobistego lub medycznego punktu widzenia
Jestem wielkim zwolennikiem stosowania kołder obciążeniowych. Zachęcam niektórych pacjentów, ale także znajomych psychoterapeutów, by korzystali z możliwości jakie daje działanie kołderki obciążeniowej. Dzięki niej, będą sobie lepiej radzić i można powiedzieć, że zostaną swoim własnym terapeutą! Szczególną korzyść daje korzystanie z kołder i odpoczynku zamiast leków uspokajających, ponieważ wzmacnia się poczucie samowystarczalności! Wielkie dzięki za to!