Dina Bergher
Psycholog
„Podczas gdy poziom lęku się zmniejsza, głęboki nacisk daje poczucie bezpieczeństwa, którego często brakuje, zwłaszcza u osób z traumą, i może prowadzić do trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu".
Jak zetknęłaś się z koncepcją kołder obciążeniowych?
Po raz pierwszy zetknęłam się z kołdrami obciążeniowymi przypadkowo z powodu depresji i zaburzeń snu . Początkowo zapoznałam się z wieloma raportami z testów na temat kołder obciążeniowych, w których kołdry obciążeniowe z Waszej firmy zawsze zajmowały jedno z czołowych miejsc. Ze względu na moją pracę edukacyjną na Instagramie dotyczącą chorób psychicznych, zainteresowały mnie również badania dotyczące efektów, które są ogólnodostępne na stronie. Pozytywne wyniki, np. zmniejszenie lęku czy poprawa jakości snu, przekonały mnie do przetestowania kołdry obciążeniowej.
Co sądzisz o stosowaniu kołdry obciążeniowej?
Na początku wydawało mi się, że kołdra obciążeniowa jest bardzo sztywna i mniej elastyczna w porównaniu z moją zwykłą kołdrą. Musiałam się również przyzwyczaić do jej wagi. Ale już po kilku dniach moje ciało dostosowało się do kołdry obciążeniowej. Czułam się bardziej komfortowo i bezpiecznie podczas zasypiania, a czas trwania mojego snu również zauważalnie się wydłużył. Dzięki technice balansu kołdra nie szeleści, a głęboki nacisk rozkłada się równomiernie na całe ciało, co uważam za bardzo przyjemne. Dziś śpię regularnie pod kołdrą obciążeniową, zawsze na zmianę z krótkimi przerwami, aby wzmocnić jej działanie.
W jakich dziedzinach medycyny stosowanie kołder obciążeniowych ma według Ciebie sens?
Moim zdaniem zastosowanie kołder obciążeniowych jest szczególnie wskazane dla osób z chorobami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja czy następstwa traumy. Podczas gdy lęki są łagodzone, głęboki nacisk daje poczucie bezpieczeństwa, którego często brakuje, zwłaszcza u osób po traumatycznych przeżyciach, co może prowadzić do problemów z zasypianiem i przespaniem nocy. Poprzez moje konto na Instagramie @erklaerungsnot, gdzie co jakiś czas polecam kołdry obciążeniowe, regularnie otrzymuję osobiste opinie od osób cierpiących, które potwierdzają pozytywne efekty stosowanie kołdry obciążeniowej. Na podstawie mojej pracy klinicznej dostrzegam duży potencjał w zastosowaniu kołder obciążeniowych w kontekście stacjonarnym, na przykład w klinikach psychiatrycznych lub zakładach opieki nad młodzieżą. Kołdry obciążeniowe mogą być cennym wsparciem dla stabilizacji podczas trudnych okresów terapii.
Twoje wnioski z osobistego lub medycznego punktu widzenia?
Choć kołdry obciążeniowe nie są naturalnym rozwiązaniem problemu i nie zastąpią psychoterapii, to moim zdaniem przynoszą wiele korzyści osobom z zaburzeniami psychicznymi lub stresem. Z przyjemnością polecam ludziom kołdry obciążeniowe, ale chciałabym również zaznaczyć, że ich stosowanie powinno być zawsze wcześniej omówione z lekarzem, jeśli występuję u Ciebie jakieś schorzenia. O ile nie ma obaw wynikających z występowania takich schorzeń, zdecydowanie warto przetestować kołdrę.